DOSERAY

DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER  

 

Sultan Makina Ltd.Sti.

+90-226 353 21 21

info@doseray.com     ROTARY VALVE ENGLISH

venturi taşıma, venturi conveyor

Venturi Konveyör

Alternatif taşıma yöntemlerinin başında gelen venturi ile taşıma düşük kapasiteli endüstriyel tesisler için yaygın kullanıma sahiptir. (0-2ton/saat). Özellikle granül katı akışkanlarda öncelikli tercihtir.

venturi conveying, venturi conveyor

Venturi Eductor Nedir?


Venturi eductor, pnömatik transfer hattındaki basınçlı  havanın, kesiti daraltarak oluşan hız artışından dolayı oluşan vakum yardımı ile katı akışkanın pnömatik hatta düşerek sevkini sağlayan basit yapıya verilen isimdir.  Üretimini yapmış olduğumuz venturi eductorlar Aisi304 paslanmaz ( stainless steel) malzemeden olup geniş bir kullanım alanı ve uzun dayanımlı bir yapıya sahiptir.

 

Venturi Eductor ile hammadde (katı akışkan) taşıma

Seyrek faz pnömatik transfere karşılık gelen venturi eductor, venturi conveyor ile taşıma;   bakım ve yatırım maliyeti eşdeğerlerine göre daha az olan ve özellikle granül hamaddeler için  tercih edilen taşıma yöntemidir.Venturi eductor, venturi ile taşıma genellikle kısa mesafe uygulamalarında yaygn bir kullanıma sahiptir. Venturi eductore kısaca hava kilidininin mekanik olmayan kendiliğinden vakum yaparak basınç ile çalışan tipidir de denebilir. Granül tipi katı akışkanların  sevki için idealdir.

Venturi eductor ile taşıma yapmak için hava kaynağı olarak blower yada kompresörler kullanılır. Venturi eductor-Bernaullinin Venturi prensibi ile çalışır.Amaç akışkanın geçtiği kesitin daraltılarak, hava akış  hızının arttırılması ve keside dik olarak giren bölgeden hammaddeyi emerek vakum oluşturmaktır. 


venturi , venturi conveyorventuri conveyor, venturi eductor prensip

 

Vakum Taşıma PDF Katalog

Venturi Eductor ile Taşıma Nasıl Olur?

Firmamız yüksek debili blower yardımıyla venturi, venturi eductor vakum ve pnömatik taşıma prosesleri tasarlamaktadır.Venturi-venturi eductor proseslerinde hammadde emiş hattında prosese vakumla dahil olduğu için toz söz konusu olmaz. Oysa venturi yerine hava kilidi kullanıldığında oluşan ters basınçtan dolayı sistemde geri tepme ve tozutma söz konusu olur. Endüstriyel sistemlerin sadece düşük kapasiteli proseslerinde tercih edilirler. Taşıma hızları diğer  taşıma fazlarında göre daha düşük olmasından dolayı aşındırıcı hamamddelerde kullanılmaları önerilmez. Genellikle granül formundaki katı akışkanlar için yaygın bir kullanımı söz konusudur.

Venturi Vakum Konveyör ile Ekonomik Çözümler

Pnömatik transfer de taşınacak her ürün farklı karakteriStik özellik taşır. Bu yüzden her ürünün yoğunluğu ve verimli taşıma basıncı yada vakum değeri de farklıdır. Bu da taşıma şekillerini farklılaştırır. Vakum konveyörleri ile taşıma veya basınç ile taşıma başlıca iki taşıma şeklidir. PlaStik hammadde  taşınan bir hat yada aynı ekipman ile  hiçbir değişiklik yapmadan eğer şeker taşımaya kalkarsanız prosesiniz iflas etmesi beklenen bir sonuçtur. Kullandığınız ekipmanlardan hiçbiri sağlıklı olarak çalışamaz. Eğer proses doğru tasarlanır, doğru enstrümanlar ve ekipmanlarla çalışılırsa otomasyonda yapılacak parametre değişiklikleri ile başarılı sonuçlar alınır.  Bu örnek, uygulama noktasında ciddi bir altyapı gerekliliği ve tecrübe kavramının önemini göstermektedir.

venturi taşıma

kısaca venturi

Venturi vakum konveyörler düşük kapasiteli, basit  uygulamalar için çok idealdir. Kompakt yapısı ile her zaman ilgi çekici ve tercih edilen bir taşıma yöntemi olmuştur. Diğer basınç ile taşıma yöntemine göre kapasite olarak dezavantajlarının olduğu değerlendirilse de  prosesin tipine göre vazgeçilmez olabilmektedir.(Granül transferi)


Neden Venturi Taşıma Yöntemini Tercih Etmeliyiz?

venturi conveying, venturi conveying principle

 

Pnömatik transfer - transport( vakum transfer) , vakum konveyör, venturi konveyör; diğer mekanik taşıma yöntemleri olan  vidalı helezon, bant ve zincirli konveyöre göre en esnek yapıdaki taşıma yöntemidir.

 

 Her ne kadar birçok yardımcı enstrüman ve toz tutma sistemleri ile beraber çalışması gerekse de bu esnek yapısı sayesinde en çok tercih edilen taşıma sistemidir.

DAHA FAZLASI
Etiketler:pnömatik transfer, silo boşaltma sitemleri, hava kilidi, eklüs, hücre tekeri, helezon konveyör,  vakum ile pnömatik transfer, vakum ile transport vakum ile ürün taşıma, vakum taşıma, vakum konveyor, vakum konveyör, vakum ile hammadde transferi,venturi, venturi ile ürün transferi, venturi ile hammadde transferi vakum ile toz transferi, venturi ile taşıma, venturi eductor,blower taşıma sistemleri,venturi konveyör, venturi eductor,venturi conveying,venturi conveyor, venturi ile hammadde nakli,venturi ile granül taşıma , venturi conveying,stainless stell venturi,stainless steel venturi nozzle, stainless steel venturi ejector,, stainless steel venturi eductor,food grade venturi eductor, food grade venturi