DOSERAY

 DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER  

 

SULTAN MAKİNA LTD.ŞTİ.

+90-226 353 21 21

ENGLISH ROTARY VALVE ENGLİSH

hava kilidi, rotary valve

Hava Kilidi ÜRETİM

Hücre tekeri, blower eklüsü, rotary valve, yıldız besleyici

hava kilidi, eklüs

EKLÜS

Pnömatik transfer için kullanılan ürün ile havayı birbirine karıştırmak için kullanılan ekipmanlar.

HAVA KİLİDİ NEDİR VE NERELERDE KULLANILIR?

Hava kilidi diğer adı ile eklüs,  genellikle pnömatik transfer sistemlerinde (basınç ve vakum) toz yada granül formundaki ürün ile havayı birbirinden ayırmak için kullanılan , kanatçıklı yapıya sahip, mekanik bir cihazdır. Özellikle filtre altlarında , siklonlarda yaygın olarak kullanılır. Çapı ve dönüş devri, cihazın kapasitesini belirlerken, kanat töleransları ise ekipmanın verimini belirleyen en önemli unsurdur.. Bunun yanında hava kilidi, dozajlayıcı, silo altlarında oransal boşaltıcı olarak da kullanılması mümkündür.atex logo hava kilidi

 

Bunun yanında bir çok isimde anılan, kapsel, hava kilidi, rotary valf'in birden fazla fonksiyonunu toparlayacak olursak, kısaca ürün ile havayı  birbirine karıştırır ve yerçekimi kuvvetinden yararlanarak ürün ile basınçlı havayı birbirinden ayırır açıklaması yapılabilir. Hava Kilidi, prosesin tipine ve proseste kullanılacak ürün cinsine göre  farklı kanatçık yapıları, töleransları,devir hızları gösterebilir. Hava Kilidi aynı şekilde taşınacak malzemenin özelliğine göre kırıcı görevi de görebilir. Ana işlevi parçalayıcı olan ekipmanlar ile beraber akuple çalışabilir. Hava Kilidi - Hücre Tekeri ST37, Karbon çelik ve AISI-304 AISI-316 paslanmaz,Hardox,Ni-Hard olarak üretilmektedir. Hava Kilidi yataklama tipleri, sızdırmazlık elemanları salmastra,mekanik salmastra, keçe ve yine prosese göre farklılık gösterir. Hava Kilidi- Hücre Tekeri;  İç Rotorlar Bıçaklı, Yuvarlatılmış tip, Ayarlanabilir kanatçık tipli, Sıyırıcılı, Polyamid, gibi seçeneklerden oluşabilir. Extra olarak proses ihtiyaçlarına göre ATEX versiyon hava kilidleri de üretim programımızın içindedir.

 

Aşağıdaki görseller rotorların nasıl olacağına dair fikir sahibi olmanızı sağlayabilir. Dışarıdan bakıldığında cihazlar aynı gibi görülse de içerik olarak birbirinden farklıdır.  Bu da hava kilidi seçiminde karşımıza bir çok seçenek açığa çıkartır.  Bu yüzden hava kilidi eklüs seçimlerinde proses bilgileri mutlaka göz önünde bulundurulmadır. Her hava kilidi her proseste çalışmayacağı unutulmaması gereken en önemli konudur.

atex hava kilidi

 

 

 

BAŞLICA HAVA KİLİDİ , ROTARY VALVE , EKLÜS , HÜCRE TEKERİ ROTOR TİPLERİ

 • hava kilidi rotor tipihava kilidi kanat tipi2atex hava kilidihava kilidi kanat tipi 3hava kilidi kanat tipi 4hava kilidi kanat tipi 6hava kilidi kanat tipi 7hava kilidi kanat tipi 8
 • A1-A2-A3: Açık Kanatlı
  B1-B2-B3:Radyüs-Oval Kanatlı
  C1-C2-C3:Ayarlanabilir ve Değiştirilebilir Kanatlıi
  D1: Kapalı veya düzenlenebilir rotorlu hava kilidi(Dozajlama)
 •  

  HAVA KİLİDLERİ İÇİN EDUCTOR

  Bazı prosesler vardır ki , hava kilidi  her ne kadar pnömatik transfer sistemi içinde kullanılsa da,  boru giriş çıkış oryantasyonu bakım esnasında size sıkıntı yaşatabilir. Söz konusu bakım esnasında boruların sökülmesi çok istenen bir olay değildir.  Bu şekilde olan tesisler de blow thru hava kilidi yerine (eklüs) normal bir hücre tekeri kullanılabilir ve altına venturi etkisi yapacak bir aparat takılır. Böylece hava kilidine bakım yaparken sisteme bağlı hatlar sökülmez. Bu da size proseste esneklik sağlar.
  •  

   HAVA KİLİDLERİ İÇİN KAÇAK HAVA NEDİR  ve sistemi nasıl etkiler?

    

   Bu konu çoğu kez yanlış anlaşılmalara ve yanlış kullanımlara neden olmaktadır. Unutulmamalıdır ki, her hava kilidi dönmek için dönme töleransına sahip olmalıdır. Bu da gövde ile rotor arasında boşluk olması anlamına gelir. Fabrika çıkışı tüm hava kilidlerinde genel olarak 0.15-.0.30mm set edilirler. Eğer sistemde pnömatik taşıma yapılacak ve taşınan malzeme bir miktar aşındırıcı ise zaman içinde bu tölerans artabilir. Boşlukların artması hava kilidinden yukarıya doğru hava kaynatma ve köprülenme problemlerine neden olabilir.
  • Bu tür durumların önüne geçmek için blow throught hava kilidlerinde özellikle kaçak havanın yönlendirilmesi gerekir.Bu yönlendirme doğru yapılırsa hava kilidleri 1mm töleransa kadar sorunsuz olarak aşınma altında çalışabilirler. Bu yüzden tüm pnömaik transfer hatlarında kaçak havanın yönlendirilmesi ve hava kilidinin yönü önem arz eder. Aksi taktirde çok ufak bir aşınmada bile sistem de performans sorunları yaşanır.
  • Aşınma yaşanması muhtemel proseslerdeki hava kilidleri için kanat kalınlıkları, yüksek alaşım çelik kanatlar, kapaklar,devir hızları, kaçak havanın yönlendirilmesi önem arz eder. Bu yüzden ürün seçimine ilk başta dikkat edilmelidir.
   

  .

 

 • hava kilidi atexhava kilidi kolay temizlenebilir versiyonradüslü rotor hava kilidi

 

Neden DOSERAY Hava Kilidi?

Hava Kilidi, Eklüs, Rotary Valve   tasarım ve imalatlarımızdaki ana prensip endüstriyel tesisler için yüksek sızdırmazlık ve minimum bakım -  maximum dayanıma sahip ürünler imal etmektir.

HAVA KİLİDİ KAPASİTE TABLOSU

hava kilidi ölçü tablosu

filtreli hava kilidi
 

hava kiidi, rotary valve air lock body gövde

Üretimini yapmış olduğumuz tüm çaplardaki hava kilidleri , istenilen opsiyonel özelliklerde imal edilebilir yapıya sahiptir.


Ayrıca tüm bunlara ek olarak sistem basınç altında çalışıyorsa, mevcut basınç tüm sistemi daha fazla yük altında bırakacak ve aşınma sürecini hızlandıracaktır. Hava ile karışık aşındırıcı hammadde özellikle sızdırmalık elemanlarından dışarı doğru hareket etmeye çalışır ve bu harekette zaman içinde önce sızdırmazlık elemanlarına zarar vererek ortamda toza neden olacaktır. Akabinde ise gövde ve kapakların zarar görmesine neden olacaktır.


Yukarıda açıklamasını yaptığımız sürecin yaşanmaması ve bu doğal sürecin kontrollü bir şekilde uzatılması için doğru seçim yapılması gerekir. Bu tür aşındırıcı proseslerde ürün mutlak bir ömüre sahiptir. Burada önemli olan zamansız duruşa neden olmamaktır. Ayrıca hava kilidi zarar görse de çalışmasına devam etmesi ve 7/24 çalışan tesislerde ilk planlı duruşa kadar idare etmesidir.

 • Etiketler: hava kilidi, rotary valve, eklüs, hücre tekeri, kül hava kilidi, kül için hava kilidi, aşınmaya dayanıklı hava kilidi, pnömatik taşıma hava kilidi , hava kilidi ankara, hava kilidi imalatçıları, özel hava kilitleri, airlock, hücre tekeri, özel hava kilidi, pnömatik transfer hava kilidi, rotary valve üretimi, paslanmaz hava kilidi, kapsel, kapsel üreticisi, kapsel üretimi, radyüs kanat hava kilidi,teflon kaplı hava kilidi , ensütriyel hava kilidi, blower eklüsü, blower eklüs, yıldız besleyici, endüstriyel hava kilidi
DAHA FAZLASI